Rośliny występujące w górach
Pierwiosnek maleńki Kwiaty w górach? Tak, jest ich całkiem sporo. Jednym z najciekawszych gatunków jest pierwiosnek maleńki. To drobna bylina, która osiąga wysokość do 5 cm. Charakteryzuje się łopatkowymi lub klinowanymi liśćmi, które zbierają się w różyczki. Kwiaty mają kolor fioletowo-różowy lub purpurowy. Pierwiosnki maleńkie rosną w górach Europy Środkowej i Południowej, od piętra kosodrzewiny do turniowego. Można je wypatrzyć w naskalnych murawach i na skałach. W Polsce występują w Tatrach i Karkonoszach. Warto zaznaczyć, że pierwiosnek maleńki to chroniony kwiat górski (podlega ochronie ścisłej).
Sasanka alpejska Kolejny piękny kwiat górski na naszej liście. Sasanka alpejska osiąga do 35 cm wysokości, z czego ok. 30 cm stanowi łodyga. Stosunkowo duże kwiaty (do 5 cm średnicy) charakteryzują się białym kolorem z niezbyt wyraźnym fioletowym znamieniem (w spodniej części). Liczne pręciki i słupki mają barwę żółtą. Gatunek ten występuje w górach Europy Środkowej i Południowej, rośnie też na Kaukazie. Jej naturalnym obszarem jest piętro kosodrzewiny i halne. W Polsce stanowiska sasanki alpejskiej są zlokalizowane wyłącznie w Karpatach (w Tatrach i na Babiej Górze) i Sudetach (w Górach Izerskich i Karkonoszach). Gatunek nie jest zagrożony wyginięciem, jednak ze względu na nieliczne stanowiska, podlega ochronie.
Sosna górska Czas na najbardziej charakterystyczną roślinę piętra kosodrzewiny. Sosna górska (kosodrzewina, kosodrzew, kosówka właściwa) to krzew lub drzewo iglaste z rodziny sosnowatych, osiągające do 3,5 m wysokości. Charakteryzuje się niskim, płożącym pniem z ciemnoszarą korą. Ma masywne gałęzie, które wznoszą się, rosną na boki lub płożą po ziemi. Igły sosny górskiej nieco różnią się od tych, w które wyposażona jest sosna zwyczajna. Są nieco krótsze i wyraźnie sztywniejsze. Gatunek ten występuje w górach Europy Środkowej i Południowej. W zachodnioeuropejskich pasmach można natomiast spotkać sosnę hakowatą, która jest podgatunkiem kosodrzewiny. W Polsce w stanie dzikim występuje w Tatrach, Sudetach, na Babiej Górze i Pilsku. Pojedyncze stanowiska kosodrzewiny można też odnaleźć na Romance Policy i na szczycie Czyrńca. Jeszcze w latach 90. XX wieku, reliktowe stanowisko sosny górskiej było zlokalizowane w rezerwacie przyrody Kornuty (Beskid Niski). Drzewo podlega ochronie gatunkowej.
Różeniec górski Rośliny górskie mają interesujących przedstawicieli także w rodzinie gruboszowatych. Różeniec górski, tworzący bujne kępy, osiąga wysokość do 40 cm. Charakteryzuje się grubymi, poskręcanymi kłączami, mięsistymi liśćmi, które w dolnej partii mają jajowaty kształt, a w górnej – lancetowaty. Mają też drobne, czerwone lub żółte kwiaty. Roślina występuje w Ameryce Północnej, Europie i Azji. W Polsce można spotkać ją wyłącznie w Sudetach i Karpatach. Warto wspomnieć, że przez ludy eurazjatyckie różeniec górski już w dawnych czasach był używany jako roślina lecznicza. Roślina także dziś ma zastosowanie w ziołolecznictwie.
Modrzyk górski Nasze zestawienie zamyka roślina z rodziny astrowatych. Modrzyk górski, bo o tym gatunku mowa, osiąga do 150 cm wysokości. Jego łodyga jest prosta i gruba, u większości okazów – czerwono nabiegła. Skrętoległe liście mają lirowaty kształt. Kwiatostan ma postać wzniesionych koszyczków, które na szczycie łodygi zbierają się w przypominającą grono wiechę. Otacza je okrywa składająca się z zielonych listków. Korona ma niebiesko-fioletową barwę, a u nielicznych osobników – białą lub różową. Modrzyk górski rośnie w górach Europy Środkowej i Północnej. W Polsce występuje pospolicie w Karpatach i Sudetach, w piętrach regla górnego i kosodrzewiny.